Zakladné informacie o jazdení snovboardingu

Hneď na začiatku si musíte ujasniť jednu vec a to, ktorú nohu budete mať vo viazaní vpredu a ktorú vzadu.

Podľa toho rozlišujeme dva spôsoby jazdy:
regular - vpredu je ľavá noha
goofy - vpredu je pravá noha
Ak neviete podľa čoho sa máte rozhodnúť, existuje jednoduchý návod. Najpoužívanejšou metódou je kĺzane na ľade (v ponožkách na plávačke :)). Jedna noha ide automaticky dopredu a druhá drží rovnováhu tela. Ak dávate pri kĺzaní dopredu ľavú nohu, budete na snowboarde jazdiť regular. S pravou nohou vpredu zvolíte goofy.

Zaklady jazdenia 

 

Dostávame sa k najdôležitejšej časti snowboardingu a to je samotná jazda. Predtým, ako budete chcieť jazdiť bedničky, raily, skákať skoky, alebo jazdiť freeride vedzte, že prekonáte ešte veľa  pádov na zjazdovkách. Keď sa vyberiete na úplne prvú jazdu, mali by ste si vybrať zjazdovku s menším sklonom (väčšinou sa označuje modrou farbou).

Na začiatku je zbytočné kupovať si permanentku na vlek. Každý začiatočník si svah odšlape sám. Nosiť snowboard je veľmi únavné, ale o to viac sa potom budete tešiť na zjazd. Takže, Vaše možnosti sú asi takéto:

Najbežnejší spôsob nosenia snowboardu je uchopiť ho v strede a niesť ho pod pazuchou ako knihu (riadne ťažkú). Tento spôsob je však veľmi únavný. Snowboard sa dá nosiť aj tak, že sa uchopí oboma rukami za chrbtom. Obe ruky sú síce zaneprázdnené, ale váha sa rozloží do oboch rúk a človek sa tak rýchlo neunaví.

Keď sa dostaneme hore, môžeme začať s nástupom do viazania. Nájdeme si nejaké rovné miesto a prednou nohou nastupujeme do viazanie, zatiaľ čo zadnou si istíme snowboard. Pri zapínaní praciek u mäkkého viazania začíname u členkovej pracky a až potom zapneme prstovú. Dosiahneme tým maximálne utesnenie medzi doskou a nohou.

Po nástupe do viazania nasleduje pár ďalších krokov. Predtým, ako si ich vysvetlíme, je dôležité spomenúť, že pri jazde treba mať viac váhy na prednej nohe. Je to kvôli tomu, aby sme mohli riadiť dosku my a nie ona nás. Samozrejme v prašane treba mať viac váhy na zadnej nohe, aby nás nadnášalo, ale to je iný terén, iné podmienky a jazda pre pokročilejších. Venujme sa však základom.

kolobežka – predná noha je zapnutá vo viazaní a zadnou sa odrážame ako na kolobežke. Toto cvičenie slúži na to, aby sme si zvykli na dosku a naučili sa udržiavať rovnováhu.

obrátka na svahu – obe nohy sú zapnuté vo viazaní. Ľahneme si na chrbát a prevalíme sa na brucho, pričom musíme dávať pozor na pohyb nôh tak, aby sa nám snowboard nevzpriečil. Tento cvik nám pomôže pri striedavom nacvičovaní frontsidových a backsidových oblúkov. Neskôr po nabratí skúseností a istoty v jazde sa môžeme otáčať aj skokom o 180 stupňov. Je to pohodlnejšie a praktickejšie.

jazda s jednou nohou vo viazaní – je to cvik podobný kolobežke, ale zadnou nohou sa neodrážame. Nechávame ju položenú medzi viazaniami. Tento cvik má podobný účel ako kolobežka, ale je zložitejší, čiže aj jeho zvládnutie má väčší efekt.

zosúvanie na svahu - predná hrana – obe nohy sú zapnuté vo viazaní a otočení sme tvárou ku svahu. Tlačením na prednú hranu a prikrčením kolien postupne klesáme dole svahom. Tento cvik nám pomáha navyknúť si na pokrčenie v kolenách.

"stromček" – obe nohy sú zapnuté vo viazaní a otočení sme tvárou ku svahu. Ruku nad prednou nohou upažíme, pritlačíme na prednú nohu a pomaly sa spúšťame za rukou. Po chvíli upažíme opačnú ruku, zatlačíme na opačnú nohu a tým zmeníme smer jazdy na opačný. Pri spúšťaní musí byť predná časť dosky o niečo nižšie ako zadná, aby sa snowboard pohol z miesta. Keď nám to pôjde, otočíme sa chrbtom k svahu a skúšame to isté, ale tlačíme na zadnú hranu. Tento cvik sa nazýva "stromček" práve preto, lebo naša dráha pripomína strom.

"stromček" na hranách – je to v podstate rovnaký cvik ako klasický stromček. Jediný rozdiel je v tom, že váhu sa snažíme preniesť na hranu tak, aby za nami ostala iba tenká čiara. O tom, že tento cvik robíme správne, nás presvedčí fakt, že nás to začne vynášať mierne do kopca.

nácvik oblúkov – pustíme sa rovno dolu kopcom a brzdíme tak, že spravíme pomyslený oblúk zadnou nohou, čo spôsobí šmyk, pričom váhu máme na prednej nohe. Tento cvik je jednoduchší, keď sme otočení chrbtom ku svahu, ale treba si ho vyskúšať v oboch polohách. Znova platí zásada, že keď sme otočení chrbtom ku svahu tlačíme na zadnú hranu a opačne.

jazda s plynulými oblúkmi – postupne sa snažíme púšťať sa ku bokom svahu a vyvíjať väčší tlak na zadnú nohu.

Žiadny zo spomenutých cvikov netreba zanedbať, lebo aj keď si to možno neuvedomujete, v budúcnosti svoju snahu oceníte a pochopíte, že nebola márna. Niekomu to ide rýchlejšie, niekomu pomalšie, ale v každom prípade výsledky sa dostavia v krátkom čase. Dôležité je mať trpezlivosť. Po čase zistíte, že už nerobíte len hocijaké šmykové oblúky, ale pocítite ako vás snowboard krásne vynáša po hranách a užijete si ten pravý snowboarding v prašane.


Tieto informacie boli skopirované zo stránky: https://snb-info.webnode.sk/zaklady/